Zamawianie ziół oraz bezpłatne konsultacje: tel.: 784 676 154, e‑mail: ziola@uncaria.pl

Hercampuri: właściwości, zastosowanie

Gentianella alborosea

Hercampuri (odwary) znakomicie oczyszczają krew, a także zwiększają produkcję żółci i ułatwiają jej wydalanie. Jest to roślina, która usuwa zły cholesterol i poprawia metabolizm tłuszczy, ułatwiając utratę wagi przy otyłości.

Systematyczne picie wywaru z Hercampuri usprawnia funkcje przewodu pokarmowego i łagodzi bóle żołądka. Zioło to wspiera wydatnie pracę nerek i działa regenerująco na wątrobę. Profilaktycznie stosowany wywar zapobiega tworzeniu się kamieni żółciowych i działa przeciwcukrzycowo. Najnowsze badania naukowe wskazują na przydatność w leczeniu białaczki.

To ziele stosujemy przy silnych zatruciach pokarmowych, w tym w zatruciach metalami ciężkimi. Poza tym Hercampuri znajduje zastosowanie w leczeniu takich schorzeń wątroby, jak: marskość wątroby, stłuszczenie wątroby, zapalenie wątroby, rak wątroby, kamica żółciowa, wirusowe zapalenie wątroby, ostra niewydolność wątroby, zapalenie woreczka żółciowego. Wywary z Hercampuri działają skutecznie w przypadku zwykłych niestrawności, ale także przy przewlekłym zapaleniu jelita grubego, czy przy wrzodowym zapaleniu jelita grubego, również w chorobie Crohna i w chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy. Przy nieżycie żołądka, zapaleniu trzustki, refluksie przełykowym, zespole jelita wrażliwego.

Hercampuri – Zioło z Peru – Uncaria

Zamawianie ziół:

tel.: 784 676 154
e-mail: ziola@uncaria.pl

Konsultacje są bezpłatne.

W swoich kuracjach stosujemy wyłącznie oryginalne zioła w postaci naturalnej.

Hercampuri z Peru na wątrobę i nie tylko

Hercampuri wraz z Vilcacorą jest stosowane w peruwiańskiej medycynie ludowej od niepamiętnych czasów. To zioło peruwiańskie posiada dwie nazwy botaniczne:

Gentianella nitida (Griesbach) albo Gentianella alborosea (Gilg.) Fabris. Należy ono do rodziny Gentianaceae. Obszar jego występowania to Andy peruwiańskie na wysokości od 3.500 do 3.900 metrów nad poziomem morza. Hercampuri bardzo chętnie wybiera sobie miejsca  pozbawione innej wegetacji i charakteryzujące się dość ostrym klimatem. Nazwy popularne stosowane najczęściej w Peru na określenie Hercampuri to Te amargo, po polsku „gorzka herbata”, lub Te de Chavin, po polsku „herbata z Chavin”- (Chavin obszar w centralnych Andach peruwiańskich, znany między innymi z wspaniale zachowanych budowli prekolumbijskich). Hercampuri rośnie mniej więcej do wysokości dwudziestu centymetrów. Łodyga rośliny jest krótka, lekko skręcona o kolorze brązowym. Liście o kształcie wąskim lub lancetowatym w kolorze od jasno brązowego do ciemnozielonego.

Hercampuri – skład chemiczny i właściwości lecznicze

Główny składnik chemiczny to terpenoidy, które są pochodnymi terpenów. Terpeny to lotne związki organiczne utworzone przez związek węglowodorowy o 5 atomach węgla, znanych jako izopren. Najmniejsze i najbardziej lotne związki to mono terpeny, które powstają poprzez biosyntezę dwóch cząsteczek izoprenu. Największe i najmniej lotne to związki składające się z trzech lub więcej cząsteczek izoprenu i nazywa się je seskwiterpenami. Terpeny to metabolity wtórne, które są odpowiedzialne w roślinie za jej aromat oraz smak i stanowią większość produkowanego przez nią olejku aromatycznego. Poza tym w skład wchodzą flawonoidy, w tym glikozydy flawonowe oraz ksantonowe (izoorientyna, magniferyna, 8-O-glukozyd demetylobellidifoliny, 1-O-glukozyd norswertianiny, 1-O-primwerozyd swertianiny, 8-O-glukozyd swertianiny), ksantony (norswertianina, demetylobellidifolina, swertianina), sterole (cholesterol, ergosterol), ksantyny, saponiny, węglowodory, taniny, żywice, olejki lotne, kwas gencjanowy i składniki mineralne (sole A1, Ca, K, Na, Mg, Cl). Dzięki swemu składowi chemicznemu Hercampuri posiada bardzo silne właściwości detoksykacyjne, szczególnie dla układu pokarmowego, a przede wszystkim wątroby i woreczka żółciowego. Regularne picie wywaru z Hercampuri skutecznie oczyszcza i regeneruje wątrobę oraz drogi żółciowe, wspomaga proces odchudzania poprzez regulację metabolizmu. Posiada również silne właściwości przeciwzapalne, szczególnie w stanach zapalnych układu pokarmowego. Działa silnie moczopędnie, co jest bardzo istotną częścią procesu oczyszczania organizmu z toksyn.

Odwary z Hercampuri znakomicie oczyszczają krew, a także zwiększają produkcję żółci i ułatwiają jej wydalanie. Hercampuri to roślina, która usuwa zły cholesterol i poprawia metabolizm tłuszczy, ułatwiając utratę wagi przy otyłości. Systematyczne picie wywaru z Hercampuri usprawnia funkcje przewodu pokarmowego i łagodzi bóle żołądka. Hercampuri wspiera wydatnie pracę nerek i działa regenerująco na wątrobę. Profilaktycznie stosowany wywar zapobiega tworzeniu się kamieni żółciowych i działa przeciwcukrzycowo. Najnowsze badania naukowe wskazują na przydatność w leczeniu białaczki.

Zastosowanie lecznicze Hercampuri

Zioło to stosujemy przy silnych zatruciach pokarmowych, w tym w zatruciach metalami ciężkimi. Poza tym Hercampuri znajduje zastosowanie w leczeniu takich schorzeń wątroby, jak: marskość wątroby, stłuszczenie wątroby, zapalenie wątroby, rak wątroby, kamica żółciowa, wirusowe zapalenie wątroby, ostra niewydolność wątroby, zapalenie woreczka żółciowego. Wywary z Hercampuri działają skutecznie w przypadku zwykłych niestrawności, ale także przy przewlekłym zapaleniu jelita grubego, czy przy wrzodowym zapaleniu jelita grubego, również w chorobie Crohna i w chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy. Przy nieżycie żołądka, zapaleniu trzustki, refluksie przełykowym, zespole jelita wrażliwego.

Sposób przyrządzania Hercampuri

W celach leczniczych zawsze stosujemy wywar z suszonej naziemnej części rośliny. Tak z łodyg, jaki i z liści Hercampuri. Bierzemy w tym celu w zależności od ilości zarekomendowanej w kuracji, od dziesięciu do dwudziestu gram wrzucamy na wodę, od 3/4 litra do 1.5 litra wody. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na bardzo małym ogniu przez około 10 minut. Następnie pozostawiamy wywar do ostudzenia i wystygnięcia, po czym odcedzamy i pijemy przepisaną w kuracji ilość w ciągu dnia pomiędzy posiłkami przez okres przynajmniej trzydziestu dni.

Dzięki stałej współpracy z najlepszymi specjalistami, zarówno w Peru, jak i w Polsce, między innymi takimi jak: prof. Manuel Fernandez Ibarguen, prof. Wiktor Stelmach, prof. Iwona Wawer czy inż. Santos Jaimes Serkovic, udało się nam wypracować stałą kontrolę jakości oferowanych ziół. Zdajemy sobie bowiem sprawę z odpowiedzialności jaka na nas ciąży. Naszym celem i zadaniem jest niesienie pomocy ludziom w leczeniu ich z chorób i dolegliwości.

Zalecamy stosowanie tradycyjnych wywarów lub naparów z ziół, ponieważ w postaci naturalnej otrzymujemy coś, co farmacja określa terminem intractum, czyli koncentratu wszystkich składników leczniczych. Dopiero wtedy możemy mówić o synergicznym działaniu ziół na organizm ludzki. Efekt takiego leczenia jest zawsze o wiele lepszy niż przy stosowaniu ziół w postaci przetworzonej.

Konieczne jest racjonalne posługiwanie się ziołami, samoleczenie jest niewskazane. Umiejętne dozowanie ziół, ich przygotowywanie i łączenie w zestawy kuracyjne wymaga określonego zasobu wiedzy i doświadczenia. Instytut Uncaria ma takie kompetencje i pragnie pomóc wszystkim, którym pomoc taka jest potrzebna i którzy są przekonani co do skuteczności kuracji ziołowych.

Zobacz również inne zioła