Życiorys Ojca Szeligi


 

ojciec edmund szeliga

Ksiądz Edmund Szeliga urodził się w roku 1910 w Tychach na Śląsku. Na początku lat trzydziestych XX wieku, po odebraniu święceń kapłańskich w Polsce w kongregacji księży Salezjanów wysłany zostaje na misje do Peru. W siedzibie zgromadzenia księży Salezjanów w Cuzco, prastarej stolicy Inków, dojrzewa do pełnienia chrześcijańskiej misji wśród amazońskich Indian Z wytrwałością kontynuuje naukę języka, qeczua, którym porozumiewa się większość Indian peruwiańskich, poznaje też ich dzieje i zwyczaje. Wkrótce potem opuszcza Cuzco i udaje się do dżungli wzdłuż doliny rzeki Urubamba, w okolicach Machu Picchu. Dalej czeka go terra incognita. Nikt spośród białych tak daleko w dżunglę się nie zagłębił. Pod dwóch tygodniach marszu dociera do szczepu Pirów. W indiańskich wioskach przyjęto go z nieukrywanym zainteresowaniem, ale i z powściągliwością. Minęło dobrych kilka miesięcy zanim zapanowała serdeczność. To właśnie tam, na terytorium Pirów po raz pierwszy zetknął się z tradycyjną medycyną indiańską, poznawał indiańskie sposoby terapii i rośliny, z których przyrządzano leki. Zafascynowany przypadkiem uzdrowienia chłopca porażonego śmiertelnym ukąszeniem najgroźniejszej amazońskiej żmii z coraz większą ciekawością pochłaniał zawiłości tej tajemnej wiedzy.

Kiedy odwiedzał braci w Cuzco, ściągał z Limy książki i atlasy przyrodnicze, akademickie podręczniki medyczne i chemiczne, by w dżungli móc oddawać się gruntownym studiom. Ponad czterdzieści lat spędził ojciec Szeliga wśród Pirów, a potem Machiquengów. Poznane rośliny lecznicze oddawał do badań laboratoryjnych na Uniwersytecie w San Marcos w Limie. To właśnie w laboratoriach tej uczelni ustalono skład chemiczny vilcacory. W roku 1962, również na prośbę ojca Szeligi, wszechstronnie zbadali ją Włosi na Uniwersytecie Neapolitańskim.

W następnym roku badali ją Amerykanie na Uniwersytecie w Miami. Świat nie dowierzał doniesieniom, że amazońskie pnącze zawiera tak silne alkaloidy i glikozydy. Potem po vilcacorę sięgnęli biochemicy z Anglii, Niemiec, Węgier i Australii.

W 1965 roku ojciec Szeliga zaczął oficjalnie leczyć preparatami roślinnymi przeróżne schorzenia, z którymi od lat borykała się medycyna. W prowadzonych przez niego kartotekach do końca 2002 roku odnotowano 35 tysiące przypadków wyleczeń, głównie z chorób nowotworowych.

W roku 2002 ksiądz Edmund Szeliga odznaczony został Orderem Orła Białego przez Prezydenta RP. Do końca swego długiego i twórczego życia pomagał chorym z całego świata i studiował właściwości amazońskich i andyjskich roślin leczniczych. Zmarł w roku 2005 w Limie i spoczywa na limeńskim cmentarzu El Angel.

 

Obejrzyj Testament Ojca Edmunda Szeligi.

Konsultacje dot. leczenia

Konsultacje z zakresu medycyny naturalnej z długoletnim asystentem Ojca Edmunda Szeligi, fitoterapeutą Markiem Lubińskim. W trakcie konsultacji dobierane są dla Państwa kuracje ziołowe (leczenie za pomocą ziół z Peru) dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego z Was.

Nr telefonu: +48 784 676 154
E-mail: ziola@uncaria.pl