Promocja Peru w Polsce

19 Mar 2013

W dniu 18 stycznia 2013 roku Instytut Uncaria wziął udział wspólnie z ambasadą Republiki Peru w obchodach 478 rocznicy założenia stolicy Peru, Limy. Uroczystość miała miejsce w Teatrze na dsc_0743_mBielanach na ulicy Goldoniego w Warszawie. Publiczność, która szczelnie wypełniła salę teatralną ośrodka z ogromnym zainteresowaniem wysłuchała wystąpienia konsul Peru, pani Aurory Luque de Hjort. Pani konsul w zwięzły sposób przybliżyła Peru, które nam, Polakom, zwykle kojarzy się jedynie z Inkami i Machu Picchu.
Założyciel i dyrektor Instytut Uncaria, pan Marek Lubiński opowiedział o bliskich związkach Peru i Polski i o ogromnym wkładzie Polaków w rozwój tego kraju.

 

Wspomniał przede wszystkim dwóch wielkich Polaków, którzy w historii Peru zapisali się złotymi zgłoskami: inżyniera Bronisława Malinowskiego, konstruktora Kolei Andyjskiej oraz ojca Edmunda Szeligę, odkrywcę słynnej Vilkacory i współzałożyciela Instytutu Uncaria.

dsc_0790_kadr_poziom

Specjalnym gościem instytutu Uncaria w tym dniu była współpracująca z nim na co dzień pani profesor Iwona Wawer z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Pani profesor Wawer przedstawiła publiczności szalenie ciekawą relację z naukowej wyprawy do Peru, jaką Instytut Uncaria zorganizował we wrześniu 2012 roku oraz omówiła dobroczynne właściwości dla zdrowia ziół leczniczych z Amazonii i Andów, które sprowadza do Polski Instytut Uncaria. Wykład pani profesor Wawer wzbudził tak ogromne zainteresowanie zebranych, że po jego zakończeniu pani profesor prowadziła kilkukodzinne rozmowy ze słuchaczami, odpowiadając na ich pytania dotyczące kuracji ziołowych z Peru, diety oraz zdrowego stylu życia. Walory turystyczne i historyczne tego pięknego kraju przedstawił w swojej prezentacji multimedialnej znany podróżnik, pan Andrzej Maciążek.

dsc_0756_m dsc_0766_m

img_0046_m img_0034_m

Impreza trwała do północy, gdyż po części oficjalnej zebrani goście raczyli się tradycyjnymi potrawami kuchni peruwiańskiej oraz degustowali serwowane przez pracowników ambasady Peru i Instytutu Uncaria herbaty ziołowe z oryginalnych ziół peruwiańskich, pochodzących ze sklepu instytutu. Niepowtarzalną atmosferę spotkania zapewnił zespół muzyczny pana Grecco Calderon Chavez oraz pani konsul Peru, Aurora Luque de Hjort, która wraz z pracownicami ambasady przebrała się w tradycyjne stroje noszone kiedyś przez limeńskie piękności.

Wydarzenie to daje początek cyklowi imprez poświęconych Peru i związkom polsko- peruwiańskim, które będzie organizować ambasada Peru wspólnie z Instytutem Uncaria we wszystkich dużych ośrodkach na terenie całego kraju