Instytut Uncaria i Zepter International ratują Vilcacorę

07 Gru 2017

W październiku tego roku miała miejsce kolejna wyprawa do Peru zorganizowana przez Instytut Uncaria. Głównym jej powodem jest coraz bardziej nagląca potrzeba zakładania plantacji Vilcacory (Uncaria tomentosa wild., Koci pazur, Wilkakora). Z każdym mijającym rokiem wzrasta zagrożenie, że za kilka / kilkanaście lat nie będzie już tego cudownego zioła. Zioła, które leczy nowotwory i wiele innych groźnych chorób.

Przyczyna tej sytuacji jest rosnąca z każdym rokiem popularność Wilkakory. W konsekwencji coraz większa eksploatacja zioła na terenach Amazonii peruwiańskiej, gdyż tylko tam rośnie prawdziwa Vilcacora, posiadająca właściwości lecznicze. Jedynym wyjściem dla tego problemu jest zakładanie plantacji Vilcacory pod nadzorem naukowców. Chodzi o to, aby plantacje ziołowe powstawały na terenach jak najbardziej sprzyjających właściwemu wzrostowi Vilcacora. Czyli w jej środowisku naturalnym tam, gdzie Wilkakora do tej pory rośnie, lub rosła na dziko. Jest to projekt bardzo ambitny, dalekosiężny i wymagający dużych nakładów finansowych.

W realizację projektu zaangażowała się firma Zepter International, słynąca na całym świecie z produktów dla gospodarstw domowych najwyższej jakości. Jej właściciel oraz dyrekcja okazały się osobami obdarzonymi bardzo wysoką świadomością i wrażliwością ekologiczną, doceniając jednocześnie ogromne znaczenie medycyny naturalnej, w tym medycyny Peru. Projekt będzie koordynowany przez Instytut Uncaria w Polsce i w Peru, pod nadzorem naukowym specjalistów z między innymi Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Rolniczej w Limie oraz Uniwersytetu w Tingo Maria w peruwiańskiej Amazonii.

 

wyprawa vilcacora

W drodze na pierwszą eksperymentalną plantację Vilcacory na rzeką Ucayali w Peru. Od prawej idą: pan Vibor Mulić, wiceprezes Zepter International, jego małżonka, pani Anna Mulić, dyrektor Instytutu Uncaria, Marek Lubiński, szef jakości i dostaw ziół dla Instytutu Uncaria, inż. Santos Jaimes Serković i pan inż. Jorge Chavez, dyrektor generalny Ministerstwa Rolnictwa Peru dla regionu Ucayali.

 

Na naszej stronie będziemy informować bieżąco o postępach w realizacji tego szczytnego zamierzenia, jakim jest ratowanie naszej bezcennej Vilcacory przez wyginięciem.