ODKRYJ WYSPĘ MARZEŃ

23 Kwi 2013

Znakomita książka wybitnego badacza i podróżnika, dzięki której czytelnik ma szansę poznać jedno z najbardziej fascynujących miejsc na Ziemi. Rapa Nui z trzydziestoma tysiącami obiektów archeologicznych, w tym niemal tysiącem posągów moai, uchodzi za największe na świecie muzeum pod gołym niebem. Na oblanej wodami Pacyfiku niewielkiej, wulkanicznej wyspie, w tysiącletniej izolacji, rozwinęła się oryginalna kultura, z tradycyjnym językiem, zwyczajami i medycyną.

 

zdzislaw-jan-ryn-wyspa-wielkanocna

 

„Ludzie żyli tu szczęśliwie do czasu, gdy zostali „odkryci” przez cywilizację. Z zewnątrz przywleczono choroby zakaźne, trąd i używki. Przemocą porwano półtora tysiąca tubylców do niewolniczej pracy na kontynencie. W krytycznym okresie pozostało ich 111. Mimo kosmicznego osamotnienia żyli nadzieją, że nie są jedynymi istotami na Ziemi. Energię czerpali z wiary w siły nadprzyrodzone, które nazywali mana i tabu. Mam nadzieję, że ta książka będzie wyrazem podziwu i uznania dla mieszkańców Te Pito o Te Henua w ich zmaganiu o odrodzenie tożsamości polinezyjskiej, a równocześnie wsparciem w poszukiwaniu godnego miejsca na mapie współczesnego świata. To nie ja pokochałem wyspę, to Rapa Nui zawładnęła mną całkowicie.”

Zdzisław Jan Ryn


zdzislaw-jan-rynZdzisław Jan Ryn (ur. 1938 r.), profesor psychiatrii w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, w Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie i w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach. Dr h.c. Universidad Científica del Sur w Limie. Autor i wydawca 32 książek i 430 artykułów naukowych. Członek The Explorers Club (FI`99). Lekarz wyprawwysokogórskich (Kaukaz, Hindukusz, Andy). Badacz medycyny i antropologii Indian Ameryki Łacińskiej. Kierownik naukowy wypraw na Wyspę Wielkanocną (1995–2010). Członek Honorowy Polish-American Travelers Club. Ambasador RP w Chile, Boliwii (1991–1996) i Argentynie (2007–2008). Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny i Ratownictwa Górskiego. Odznaczenia: Cruz Grande Orden de Merito de Chile, Bene Meritus Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Nagroda Augusto Castelló Roca w medycynie górskiej (Hiszpania).