Zamawianie ziół oraz bezpłatne konsultacje: tel.: 784 676 154, e‑mail: ziola@uncaria.pl

Chuchuhuasi: właściwości, zastosowanie

Maytenus krukovii

Nazwa Chuchuhuasi wywodzi się ze zwrotu w języku keczua Chuchu huasi i tłumaczy się na język polski jako „drżenie pleców”. Ma ona swoje źródło w tym, że peruwiańscy zielarze od wieków stosują wywar z tego drzewa do leczenia przeziębień i wysokiej gorączki powodujących dreszcze.

Według przekazów tradycyjnej medycyny indiańskiej, z których czerpał swą wiedzę Ojciec Edmund Szeliga, wywar z Chuchuhuasi stosujemy przede wszystkim w leczeniu chorób reumatycznych i artretycznych. Poza tym Chuchuhuasi działa wzmacniająco na układ immunologiczny. Przejawia właściwości likwidujące stany zapalne, w tym zapalenie nerek.

Chuchuhuasi – Zioła z Peru – Uncaria

Zamawianie ziół:

tel.: 784 676 154
e-mail: ziola@uncaria.pl

Konsultacje są bezpłatne.

W swoich kuracjach stosujemy wyłącznie oryginalne zioła w postaci naturalnej.

Chuchuhuasi z Peru na reumatyzm i nie tylko

Łacińska nazwa botaniczna Chuchuhuasi to Maytenus Krukovii.  Jest to dziko rosnące lub uprawiane, duże dochodzące do nawet 30 metrów wysokości drzewo. Występuje ono na terenie tak niskiej, jak i wysokiej Amazonii. Sama nazwa wywodzi się ze zwrotu w języku keczua Chuchu huasi  i tłumaczy się na język polski jako „drżenie pleców”. Ma ona swoje źródło w tym, że peruwiańscy zielarze od wieków stosują wywar z tego drzewa do leczenia przeziębień i wysokiej gorączki powodujących dreszcze. W Amazonii peruwiańskiej wyciągom alkoholowym z Chuchuhuasi przypisuje się właściwości afrodyzjakalne.

Skład chemiczny i właściwości lecznicze Chuchuhuasi

W Chuchuhuasi wykryto rzadkie alkaloidy spermidynowe i sekswiterpenowe, jak również powszechnie spotykane kumaryny, kwasy organiczne, saponiniy, chnony, triterpeny, katechiny, ketonochinole, aurony, chalkony i fenole proste. Stwierdzono też obecność maiteniny, izoflawonoidu – ewoniatyny. W skład zespołu substancji aktywnych wchodzi także enzym proteokinaza C (PCK). Substancje czynne działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Wywar i alkoholowy macerat z kory lub korzenia mają zastosowanie jako uzupełnienie kuracji anty artretycznych i antyreumatycznych. W przypadku stanu zapalnego nerek pije się odwar z kory.

Zastosowanie lecznicze Chuchuhuasi

Według przekazów tradycyjnej medycyny indiańskiej, z których czerpał swą wiedzę Ojciec Edmund Szeliga, wywar z tej rośliny stosujemy przede wszystkim w leczeniu chorób reumatycznych i artretycznych. Zewnętrznie na reumatyzm i artretyzm można stosować roztwór alkoholowy z tego drzewa, smarując miejsca chore i bolące. Sprawdza się on też przy bólach mięśniowych. Poza tym Chuchuhuasi działa wzmacniająco na układ immunologiczny. Przejawia właściwości likwidujące stany zapalne, w tym zapalenie nerek. Wywary z Chuchuhuasi znajdują też zastosowanie w kuracjach antynowotworowych, działają pozytywnie na pracę mózgu. Stosuje się je także wspomagająco przy chorobie Parkinsona i zaburzeniach pracy serca.

Chuchuhuasi - sposób przyrządzania

W celach leczniczych stosujemy wywar z wewnętrznej części kory oraz rdzenia Chuchuhuasi. Przyrządzamy go w sposób następujący: około 20 gr rozdrobnionej części zdrewniałej wrzucamy na 1,5 litra wody, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na bardzo małym ogniu przez czterdzieści minut. Po ostudzeniu przecedzamy i pijemy wywar w ciągu dnia pomiędzy posiłkami.

Dzięki stałej współpracy z najlepszymi specjalistami, zarówno w Peru, jak i w Polsce, między innymi takimi jak: prof. Manuel Fernandez Ibarguen, prof. Wiktor Stelmach, prof. Iwona Wawer czy inż. Santos Jaimes Serkovic, udało się nam wypracować stałą kontrolę jakości oferowanych ziół. Zdajemy sobie bowiem sprawę z odpowiedzialności jaka na nas ciąży. Naszym celem i zadaniem jest niesienie pomocy ludziom w leczeniu ich z chorób i dolegliwości.

Zalecamy stosowanie tradycyjnych wywarów lub naparów z ziół, ponieważ w postaci naturalnej otrzymujemy coś, co farmacja określa terminem intractum, czyli koncentratu wszystkich składników leczniczych. Dopiero wtedy możemy mówić o synergicznym działaniu ziół na organizm ludzki. Efekt takiego leczenia jest zawsze o wiele lepszy niż przy stosowaniu ziół w postaci przetworzonej.

Konieczne jest racjonalne posługiwanie się ziołami, samoleczenie jest niewskazane. Umiejętne dozowanie ziół, ich przygotowywanie i łączenie w zestawy kuracyjne wymaga określonego zasobu wiedzy i doświadczenia. Instytut Uncaria ma takie kompetencje i pragnie pomóc wszystkim, którym pomoc taka jest potrzebna i którzy są przekonani co do skuteczności kuracji ziołowych.

Zobacz również inne zioła z Peru