Zamawianie ziół oraz bezpłatne konsultacje: tel.: 784 676 154, e‑mail: ziola@uncaria.pl

Korzeń Maca: właściwości, zastosowanie

Lepidium meyenni

Maca jest rośliną, korzeń której ze względu na swój jedyny w swoim rodzaju skład biochemiczny jest wspaniałym stymulatorem funkcji rozrodczych tak u kobiet, jak i u mężczyzn. Okazało się, że miejscowe Indianki rodzą dzieci do sześćdziesiątego roku życia, a Indianie w wieku lat siedemdziesięciu i ponad pełni są wigoru i zostają ojcami.

Badania przeprowadzone w wielu krajach świata, od USA po Chiny, wskazują jednoznacznie, iż korzeń Maca stymuluje utrzymanie właściwej sprawności seksualnej, gdyż jest bardzo bogatym źródłem świetnie przyswajalnego białka. Maca dostarcza organizmowi argininy i wszystkich innych niezbędnych aminokwasów.

Korzeń Maca – Zioło z Peru – Uncaria

Zamawianie ziół:

tel.: 784 676 154
e-mail: ziola@uncaria.pl

Konsultacje są bezpłatne.

W swoich kuracjach stosujemy wyłącznie oryginalne zioła w postaci naturalnej.

Korzeń maca z Peru na witalność i nie tylko

Łacińska nazwa botaniczna Maca brzmi Lepidium meyenii walpers. Jest to dwuletnia bylina  rosnąca do wysokości kilkunastu centymetrów. Jest rośliną uprawianą na płaskowyżach andyjskich w środkowym Peru, na wysokości od 3800 do 4300 metrów nad poziomem morza.  Łodygę główną ma zredukowaną, wyrastają z niej nieco powyżej nasady nieliczne gładkie, opadające lub płożące się łodyżki boczne. Liście ze spłaszczonymi, gładkimi ogonkami ułożone są przy ziemi w rozetę, mają podłużne blaszki liściowe od 7 do 12 cm długości i do 2,5 cm szerokości. Korzeń przypominający buraka lub rzadziej gruszkę o średnicy 2-8 cm jest użytkową częścią rośliny. Istnieje kilka odmian Lepidium meyenii (co najmniej 8) różniących się zabarwieniem części nadziemnej i korzeni. Słodki korzeń zwykle ma barwę zbliżoną do ziemniaka, lecz są także korzenie pokryte skórką koloru białego, żółtego, biało-żółtego, biało-różowego, biało-purpurowego, szarego i czerwonego, czasem fioletowego lub nawet czarnego. Biało-kremowe kwiaty Lepidium meyenii zebrane są w grona na szczytach łodyżek tylko czasem u nasady. Te bardzo małe kwiaty mają po cztery 1,5 mm płatki i układają się na przemian z zielonymi działkami kielicha prawie o tej samej długości. Pręcików jest 6; 4 dłuższe i 2 krótsze. Roślina kwitnie przez 2 miesiące, otwierając w tym czasie kolejne kwiaty. Wytwarza owoc w postaci łuszczynki o długości 4-5 mm. Nasiona w niej są owalne, 2 mm i bardzo lekkie; tysiąc sztuk nasion waży zaledwie 0,6 g. Jedna roślina odmiany o fioletowych korzeniach wytwarza ok. 24 000 nasion, a odmiany żółtej nawet do 33 500. Surowcem leczniczym i spożywczym jest korzeń.

Historia sukcesu Korzeń Maca

Historia światowej kariery rośliny Korzeń Maca (Lepidium meyenii walp.) zaczęła się jak to często bywa przez zwykły przypadek. Otóż na płaskowyżach Andów peruwiańskich zwanych Puna leżących na wysokości około czterech tysięcy metrów n.p.m., gościła w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia ekspedycja szwajcarskich etnografów. Zadaniem jej było przeprowadzenie studiów nad zwyczajami Indian Quechua zamieszkujących te niedostępne tereny. Jakież było ogromne zdziwienie badaczy, gdy odkryli, że miejscowe Indianki  rodzą dzieci do sześćdziesiątego roku życia, a Indianie w wieku lat siedemdziesięciu i ponad pełni są wigoru i zostają ojcami.

Aby wyjaśnić to nietypowe zjawisko zaczęto badać dietę. Ponieważ na tej wysokości rosną jedynie maleńkie ziemniaki oraz Maca wybór był prosty. Zajęto się badaniem tego niewielkiego warzywa. Okazało się, że Maca jest rośliną, korzeń której ze względu na swój jedyny w swoim rodzaju skład biochemiczny jest wspaniałym stymulatorem funkcji rozrodczych tak u kobiet, jak i u mężczyzn.

Skład chemiczny i właściwości lecznicze korzenia Maca

Świeże korzenie Lepidium meyenii zawierają ok. 80% wody, zaś w wysuszonych jest jeszcze ponad 10%. W pozostałej masie znajduje się 10-13% białek, 25-78% węglowodanów, 8,5% błonnika, ponad 2% tłuszczów oraz prawie 5% popiołu. Zawierają też znaczną ilość niezbędnych aminokwasów, a żelaza i wapnia jest w nich więcej niż w ziemniakach. Spośród kwasów tłuszczowych w największej ilości znajduje się w korzeniach kwas linolenowy, palmitynowy i oleinowy. Obecne są też sterole (sitosterol, kampesterol, ergosterol, brassikasterol, 7,22 – ergostadienol), witaminy (A, Bi, B2, B(, C, E) i sole mineralne (Ca, Fe, Cu, Zn, Mn, K, Na, jodki). Oprócz tego wyizolowano też glukozynolaty (glikozydowe połączenia siarkowe) oraz biologicznie aktywne aromatyczne izotiocyjaniany (olejki gorczyczne), w tym izotiocyjanian p-metoksybenzylowy, poza tym leukoantocyjaniany, garbniki, saponiny, taniny, terpenoidy, steroidy.

Co składa się na tę wyjątkowość korzenia Maca (Lepidium meyenii walp.)? Badania przeprowadzone w wielu krajach świata, od USA po Chiny, wskazują jednoznacznie, iż korzeń Maca stymuluje utrzymanie właściwej sprawności seksualnej, gdyż jest bardzo bogatym źródłem świetnie przyswajalnego białka. Maca dostarcza organizmowi argininy i wszystkich innych niezbędnych aminokwasów. Mężczyźni, którzy są i chcą być aktywni seksualnie wymagają zwiększonego dostarczania argininy do organizmu. Musi być to arginina bardzo dobrze przyswajalna. Maca (Lepidium meyenii walp.)  dostarcza organizmowi specjalnej odmiany argininy, która stanowi osiemdziesiąt procent składu białka spermy.

Arginina zawarta w korzeniu Maca odpowiada także za właściwe ukrwienie męskich i żeńskich organów płciowych, a u mężczyzn podnosi ruchliwość i liczbę plemników. Dlatego też Maca jest niekwestionowanym naturalnym środkiem, który rozwiązuje problemy bezpłodności i niemożności płciowej. Należy przy tym bardzo wyraźnie podkreślić, że tak działa jedynie ta Maca, która wyrosła w Andach peruwiańskich powyżej wysokości 3.800 m. n.p.m. posiada te właściwości. Maca uprawiana gdzie indziej jest produktem bezwartościowym, gdyż na tej szerokości geograficznej poniżej 3.800 m. n.p.m występują grzyby, które pasożytują na Maca i odbierają jej wszelkie walory lecznicze.

Zastosowanie lecznicze Maca

W celach użytkowych stosuje się świeże lub wysuszone i sproszkowane korzenie maki, jak również maceraty sporządzone z korzeni. W medycynie ludowej preparaty z Lepidium meyenii stosowane są głównie z uwagi na właściwości odżywcze podobnie jak w przypadku Vilcacora (ze względu na dużą zawartość pełnowartościowego białka, egzogennych aminokwasów, witamin, minerałów i steroli), szczególnie w stanach niedożywienia, wzrostu, ciąży, laktacji, a także jak podają niektóre źródła w celu zwiększenia płodności u ludzi i zwierząt. Są także stosowane, jako środek immunostymulujący, wspomagający leczenie gruźlicy oraz raka żołądka.

Maca uważana jest też jako środek poprawiający pamięć i zdolność uczenia się. Innym zastosowaniem tego surowca może okazać się wykorzystanie go jako środka energetyzującego, wspomagającego wytrzymałość i budowę masy mięśniowej (aktywność zawartych w roślinie steroli jest częściowo podobna do działania sterydów anabolicznych), w leczeniu zespołów przewlekłego zmęczenia, jak również nieregularnego miesiączkowania i za burzeń hormonalnych, w tym związanych z menopauzą i andropauzą. Przyjmowanie maki przeciwdziała bezsenności i osteoporozie – w wielu przypadkach eliminując jej skutki. Stosowanie maki zaleca się w okresie rekonwalescencji i jako środek wzmacniający w wieku podeszłym. Posiada też działanie przeciwartretyczne.

Maca może też być stosowana jako preparat antydepresyjny oraz wspomagający gojenie ran. O stosunkowo silnym działaniu bakteriostatycznym i fungistatycznym tej rośliny decyduje zawartość olejków gorczycznych. Maca jest rośliną o właściwościach adaptogennych, czyli – jej działanie dostosowuje się do indywidualnych potrzeb każdego organizmu w zależności od wieku oraz płci osoby, która ją stosuje. Istnieją doniesienia potwierdzające, że stałe przyjmowanie maki pomaga w leczeniu schorzeń polegających na osłabieniu jakiegoś organu, np. wzroku, czy też powolnej utraty słuchu.

Badania wykazują, że codzienne spożywanie odpowiedniej ilości steroli roślinnych prowadzi do obniżenia stężenia „złego” cholesterolu (LDL) we krwi bez jednoczesnego obniżania wartości cholesterolu „dobrego” (HDL). Wpływ maki na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi jest związany z zawartymi w niej sterolami. Sterole roślinne zmniejszają wchłanianie cholesterolu w jelicie cienkim i sprzyjają jego usuwaniu z organizmu. Dlatego tak ważne jest nie tylko włączenie produktów roślinnych do codziennego jadłospisu, lecz także uzupełnienie diety suplementami, takimi jak maca, które zawierają sterole. Maca odgrywa wielką rolę w diecie sportowców wyczynowych. Pobudza ich energię i witalność, wzmacniając układ mięśniowy. Aktywność zawartych w roślinie steroli jest częściowo podobna do działania sterydów anabolicznych i dlatego jest stosowana przez sportowców zajmujących się sportami siłowymi – kulturystyką.

W opinii lekarzy sportowych może z powodzeniem wyeliminować ze sportu niebezpieczne dla zdrowia i życia sterydy anaboliczne służąc jako naturalny środek, niepowodujący niebezpiecznych skutków ubocznych. Nie jest wykluczone, że wprowadzenie i upowszechnianie preparatów, takich jak np. maca sprawi, że zniknie jedno z najbardziej zawstydzających zjawisk w historii sportu i medycyny – poszukiwanie i stosowanie zabójczych sterydów anabolicznych.

Wskazania do stosowania dla osób prowadzących aktywny tryb życia, wymagający intensywnego wysiłku umysłowego i fizycznego jako środek immunostymulujący; w stanach osłabienia organizmu, rekonwalescencji, wycieńczenia, niedożywienia oraz w okresie wzrostu wywiera korzystny wpływ na funkcje rozrodcze organizmu, potencję i płodność poprawia pamięć i zdolność przyswajania wiedzy jako środek energetyzujący wspomaga budowę i wytrzymałość masy mięśniowej niweluje skutki związane z zespołem przewlekłego zmęczenia (nieregularne miesiączki, zaburzenia hormonalne powstałe w wyniku menopauzy i andropauzy) w celu łagodzenia objawów starzenia się w okresie menopauzy wspomaga leczenie osteoporozy stanowi dobrą alternatywę dla hormonalnej terapii zastępczej stymuluje spalanie tkanki tłuszczowej wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi przeciwdziała bezsenności i lękowi, wykazuje działanie antydepresyjne.

Sposób zażywania Maca

Poza Peru, czyli tam, gdzie nie mamy dostępu do świeżej Maca, najlepiej spożywać ją w formie sproszkowanej, dodając zaleconą ilość, (najczęściej jest to 5 lub 10 gram), na szklankę jakiegoś napoju naturalnego, np. świeżego soku, jogurtu, mleka, lub wody. Przed spożyciem należy ją bardzo dokładnie wymieszać. Maca stosujemy jeden raz dziennie, najlepiej rano.

Dzięki stałej współpracy z najlepszymi specjalistami, zarówno w Peru, jak i w Polsce, między innymi takimi jak: prof. Manuel Fernandez Ibarguen, prof. Wiktor Stelmach, prof. Iwona Wawer czy inż. Santos Jaimes Serkovic, udało się nam wypracować stałą kontrolę jakości oferowanych ziół. Zdajemy sobie bowiem sprawę z odpowiedzialności jaka na nas ciąży. Naszym celem i zadaniem jest niesienie pomocy ludziom w leczeniu ich z chorób i dolegliwości.

Zalecamy stosowanie tradycyjnych wywarów lub naparów z ziół, ponieważ w postaci naturalnej otrzymujemy coś, co farmacja określa terminem intractum, czyli koncentratu wszystkich składników leczniczych. Dopiero wtedy możemy mówić o synergicznym działaniu ziół na organizm ludzki. Efekt takiego leczenia jest zawsze o wiele lepszy niż przy stosowaniu ziół w postaci przetworzonej.

Konieczne jest racjonalne posługiwanie się ziołami, samoleczenie jest niewskazane. Umiejętne dozowanie ziół, ich przygotowywanie i łączenie w zestawy kuracyjne wymaga określonego zasobu wiedzy i doświadczenia. Instytut Uncaria ma takie kompetencje i pragnie pomóc wszystkim, którym pomoc taka jest potrzebna i którzy są przekonani co do skuteczności kuracji ziołowych.

Zobacz również inne zioła z Peru